Unika tomter nära Visby med fantastisk havsutsikt

Salthamn är ett exklusivt och oexploaterat kustområde nära Visby, där du hittar några unika tomter till salu. Området är en plats för den som värdesätter enskildhet, orörd natur och oöverträffade solnedgångar över havet.

Oexploaterat kustområde

Salthamn är ett unikt och oexploaterat kustområde nära Visby som ännu inte har blivit bebyggt med mer än några få bostäder. Längs en kuststräcka strax söder om Lummelundagrottorna, ligger denna natursköna plats. Sedan några år tillbaka har Jacqueline tagit över familjeprojektet och en nytt och spännande område håller på att ta form.

Försiktig bebyggelse

I Salthamn planeras en försiktig bebyggelse som integreras i den vackra naturen på sluttningarna ovanför den odlade dalen. Denna skog, belägen på en sydvästsluttning, ger alla bostäder en fantastisk havsutsikt. Här kan du njuta av solnedgångarna i havet varje kväll. Mikroklimatet skapat av den närheten till havet gör området särskilt gynnsamt för odling.

Planerade utvecklingsprojekt

Som en del av den långsiktiga visionen för Salthamn planeras en trädgårdskafé mitt i dalen, en fabrik som ska bli en plats för hantverk och design, samt bostadsrätter som följer samma hållbarhetsprinciper som den övriga bebyggelsen. En ny båthamn kommer att göra det möjligt för de boende och restaurangbesökare att lägga till sina båtar. I framtiden planeras även Landskapshotellrum på klipphällarna ovanför dalen.

Den nya bostaden

Kan man spara energi och samtidigt leva i ett kontrastrikare, sinnligare hem? Vad behöver man egentligen?

”Den nya bostaden” bygger på behovet av att kunna umgås och dra sig tillbaka i hemmet. Uterum kopplas till kök och bad, inre och yttre rum ges likvärdig betydelse, medan boendeytan minskar. Bostaden saknar traditionella definitioner som ”vardagsrum” eller ”sovrum” – funktioner organiseras i zoner med olika temperatur beroende på aktivitet, vilket sparar energi och skapar en mer medveten livsstil.

Gotländska material används i smarta lösningar som ullväggar med ljudabsorberande och isolerande egenskaper. Fasader med ull förbättrar u-värdet och mjukar upp ljuset, medan inbyggda ljusschakt fungerar både som ljus- och ljudreglering.

Salthamn no. 5

Villa Meltem – Vinnare av Arktitekturpris 2023

En artikel om Villa Meltem publicerades i prestigefulla Residence Magazine, nr 8 2023. Du hittar artikeln här.

Villa Meltem ligger i Salthamn, cirka 15 km norr om Visby. Salthamn är ett 2 km långt kustområde där Jacqueline Raymond i samarbete med bland andra m.arkitektur utvecklar odling, restaurang, landskapshotell och boende.

Arkitektur i harmoni med naturen

Huset är byggt för att även kunna arbeta hemifrån, likt bondekulturen. På taket finns ett yogahus med separat trappa för elever.

Byggnaden har zonindelning inspirerad av det gamla bondesamhället – olika volymer värms separat beroende på funktion.
I norr ligger eldrummet – en stenvolym med putsad fasad. I söder finns bastun och badavdelningen. Mitten består av trä och glas, med kök och matsal i ett öppet rum över två plan.

Bostadsarean på nedre plan är 92 kvm. Total byggnadsarea: 200 kvm inkl. uterum under tak.

Byggnaden har flera lager: ytterst skjutbara träraster mot vinden, en gångzon, uterum mellan volymerna och specialbyggda glasväggar med isolerande ullskärmar från Lomakka. Den transparenta ullen diffuserar ljuset. Även sovrummet på övre plan har en ullvägg mot norr.

Träkonstruktionen är synlig inomhus. Tallar, blåbärsris och ljung växer ända fram till fasaderna. Mellan träden skymtar Östersjön – här hörs och doftar havet.

Andra fasen - Stolphus

Villa Lake/Streich

Den andra fasen är under byggnation i den södra skogen vid Salthamn. Skogen består främst av tall, rönn och oxel. På marken i skogen hittar du blåbär, lingon, stenbitar och trattkantareller. På våren fylls skogen med blåsippor och på sommaren kan du hitta orkidéer. På stranden finns det smultron, vildsvin och många vackra blommor.

Enkelt, lev närmare. Nödvändiga behov, känslighet, energiförbrukning och natur.

Första fasen -Terasshus

Villa Boo​

Villan är det andra terrasshuset att byggas på Salthamn. Huset är skapat med utomhusmiljöer som låter naturen växa under och runtomkring fasaderna.

Naturen och vegetationen är unik för platsen med många olika träd och växtarter. Tanken är att naturen och byggnadernas arkitekturen stärks av varandra såväl funktionellt som estiskt.

Både Villa Bergman och Villa Boo har byggts av material som både som klarar naturens påfrestningar och som dessutom bara blir vackrare med åren. Med kalkstensgolv, trä och textilier från lokala producenter och formgivare ligger det helt i linje med Salthamns hållbarhetskoncept.

Terasshusen

Villa Bergman

Villan är det andra terrasshuset att byggas på Salthamn. Huset är skapat med utomhusmiljöer som låter naturen växa under och runtomkring fasaderna.

Naturen och vegetationen är unik för platsen med många olika träd och växtarter. Tanken är att naturen och byggnadernas arkitekturen stärks av varandra såväl funktionellt som estiskt.

Både Villa Bergman och Villa Boo har byggts av material som både som klarar naturens påfrestningar och som dessutom bara blir vackrare med åren. Med kalkstensgolv, trä och textilier från lokala producenter och formgivare ligger det helt i linje med Salthamns hållbarhetskoncept.

Villa C&L

För området Salthamn har två olika byggkoncept utvecklats.

Terrasshusen är byggda på ett område med en brant sluttning och få träd runtomkring. Husen är byggda som enplanshus som är fördelade horisontellt. Villa Boo och Villa Bergman är två exempel på detta koncept.

Pålhusen ligger i den södra delen av Salthamn där det finns höga tallar. Avsikten är att bevara så många träd som möjligt. Träden är nära husen och naturen fortsätter att växa och sprida sig under byggnaderna.

De utomhusområden som terrasserna är byggda och konstruerade som broar som förbinder en terrass eller utomhusutrymme med ett annat. Husen är byggda vertikalt och vissa har två nivåer. De är ofta byggda som flera husvolymer som är sammanlänkade, vilket möjliggör ytterligare husvolymer senare.